Klienci zainteresowani zakupem lub wynajmem hal namiotowych często zastanawiają się, czy z perspektywy obowiązujących przepisów prawa hala namiotowa jest budynkiem. Jeśli tak, jej postawienie będzie wymagało uzyskania pozwolenia na budowę, w związku z czym cały proces może się okazać bardzo czasochłonny i kosztowny.
Hala namiotowa nie jest budynkiem trwale związanym z gruntem, dlatego definiuje się ją jako tymczasowe obiekty budowlane. Tymczasowymi obiektami budowlanymi określa się obiekty przeznaczone do czasowego użytkowania w okresie krótszym niż trwałość techniczna obiektu, który ma być później przeniesiony lub rozebrany.
Inwestorów poszukujących jednoznacznych odpowiedzi dotyczących klasyfikacji hal namiotowych w prawie budowlanym odsyłamy do poniższego artykułu, w którym tłumaczymy od czego zależy zakres niezbędnych formalności związanych ze wzniesieniem na danym obszarze hali namiotowej.
Czy na hale namiotową potrzebne jest pozwolenie?
W praktyce to, czy wzniesienie hali namiotowej będzie wymagało uzyskania pozwolenia na budowę czy też nie zależy od okresu, na jaki obiekt ustawiony jest na danym terenie. Wyróżnia się bowiem dwa typy hal namiotowych – hale całoroczne i hale tymczasowe. W przypadku wzniesienia hali całorocznej (np. hali produkcyjnej lub magazynowej) uzyskanie pozwolenia na budowę jest niezbędne. W przypadku hali tymczasowej, takie jak namiot eventowy czy bankietowy jej wzniesienie wystarczy zgłosić w Urzędzie Miasta lub Starostwie Powiatowym.
Hala namiotowa – pozwolenie na halę całoroczną
Pojęcie hali tymczasowej jest wyraźnie zdefiniowane w obowiązującym prawie budowlanym i obejmuje obiekty, które zostały ustawione na danym terenie na okres nie dłuższy niż 120 dni kalendarzowych. Obiekty, które nie znikną z danego obszaru przed upływem 120 dni klasyfikuje się jako hale całoroczne, w związku z czym ich ustawienie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Wszystkie inne wymagają wyłącznie odpowiedniego zgłoszenia.