Hala namiotowa a ćwiczenia poligonowe

W dobie zaogniających się konfliktów między państwami, zwiększa się zagrożenie naruszenia granic, co dotyczy również Polski. W wielu rejonach Europy prowadzone są ćwiczenia poligonowe, które służyć mają przygotowaniu do ewentualnej obrony przed atakiem zbrojnym. Całkiem niedawno ruszyły manewry wojsk NATO w ramach „Trident Juncture 2015”. Co wspólnego z tym tematem mają się hale namiotowe? Poruszaliśmy już ten temat w artykule o halach namiotowych pod obiekty militarne. Postanowiliśmy jednak go nieco rozwinąć.

Kilka słów o ćwiczeniach poligonowych

Ćwiczenia poligonowe organizowane przez NATO obejmują szereg manewrów taktycznych, które angażują ogromną liczbę żołnierzy z Europy i Ameryki Północnej, a do tego dużą ilość ciężkiego sprzętu. W samym tylko „Trident Juncture” udział weźmie ok. 36 tysięcy żołnierzy z 37 krajów. Wykorzystywać oni będą w ćwiczeniach ok. 150 samolotów i 70 okrętów. Są to największe ćwiczenia NATO zorganizowane od czasów zimnej wojny.

Rola hal namiotowych w manewrach wojskowych

Hale namiotowe są obiektami o wszechstronnym zastosowaniu, dlatego też dobrze sprawdzają się również jako konstrukcje wykorzystywane do celów wojskowych. Ich zadaniem jest wówczas m.in. zabezpieczenie ćwiczeń poligonowych – mowa tu zarówno o żołnierzach jak i sprzęcie wojskowym. W konstrukcji hal o takim przeznaczeniu ważne jest, by jej poszycie wykonane było z materiału nieprzepuszczającego światła ani deszczu oraz żeby zapewniały odpowiedni poziom ochrony przeciwpożarowej.