Hala namiotowa jako zaplecze techniczne dworca kolejowego

Do czego mogą zostać wykorzystane hale namiotowe? W naszych artykułach wspominaliśmy już o kilku ich zastosowaniach, m.in. o halach pełniących funkcję terminala przeładunkowego czy obiektu militarnego. W niniejszym artykule wskażemy na jeszcze inny kierunek wykorzystania hali namiotowej, a za przykład posłuży nam Łódź.

Hala namiotowa na stacji Łódź Kaliska

Już jakiś czas temu zakończona została realizacja hali namiotowej na stacji Łódź Kaliska. Pełni ona funkcję nowego zaplecza technicznego łódzkiego oddziału Przewozów Regionalnych. Hala ta przykrywa jeden tor funkcjonujący już do dawna, a także jeden niedawno oddany do użytku. Liczy sobie ok. 180 m długości i 11,5 m szerokości, a prowadzą do niego dwie bramy wjazdowe. Hala wyposażona jest w dodatkowe świetliki dachowe, które doświetlają wnętrze konstrukcji naturalnym światłem słonecznym. Budowa takiego obiektu to koszt rzędu ok. 1,2 mln złotych.

Jakie funkcje pełni nowa hala namiotowa?

Hala namiotowa zbudowana na łódzkim dworcu jest inwestycją, której celem jest uproszczenie systemu serwisowania pociągów Przewozów Regionalnych. Tam serwisowane mają być zespoły trakcyjne EN57, które obsługują połączenia Łódź-Poznań oraz Łódź-Ostrów Wielkopolski. Dzięki wykorzystaniu hal namiotowych, jakość wykonanych czynności serwisowych i rewizji technicznych znacząco wzrośnie – dotychczas odbywały się one na obszarze niezadaszonym i nieosłoniętym.