Hale stalowe a hale aluminiowe

Wśród hal namiotowych wyróżnić można między innymi hale stalowe oraz aluminiowe. Czym różnią się między sobą oba te rozwiązania? Które z nich jest lepsze? O tym poniżej.

Kryteria różnicujące hale namiotowe

Hale stalowe i hale aluminiowe można rozróżnić według następujących kryteriów:

 • Posadowienie
  W przypadku hal stalowych zalecane jest wykonanie fundamentów, hale aluminiowe usadawia się natomiast bezpośrednio do utwardzonego, wypoziomowanego podłoża.
 • Czas montażu
  Zamontowanie hali stalowej o powierzchni 1000 metrów kwadratowych trwa zazwyczaj do kilku tygodni, jeśli zaś chodzi o aluminiowe – zajmuje to czas od jednego do kilku dni.
 • Żywotność
  Hale stalowe przetrwać mogą nawet kilkadziesiąt lat, o ile ocynk nie ulegnie uszkodzeniu lub korozji (cynkowanie ogniowe może przed tym uchronić), w przypadku hal aluminiowych, odpornych na korozję, okres ich żywotności może być dłuższy.
 • Wytrzymałość
  Hale stalowe są bardziej wytrzymałe na działanie temperatury, a także wszelkiego rodzaju szkodliwych warunków atmosferycznych. Namioty halowe naszej firmy są odporne na obciążenie śniegiem od 0,25 kN/m2 (25kg/m2) do 1,8 kN/m2 (180 kg/m2), są również odporne na działanie wiatru o prędkości do 40 m/s (144 km/h). Istnieje także możliwość dodatkowego wzmacniania konstrukcji ścian i dachu, np. przez zabezpieczenie ścian dla ładunków sypkich lub związanych z niebezpieczeństwem przemieszczenia się ładunków.
 • Cena
  Droższym zakupem są hale aluminiowe. Hale stalowe są przeciętnie 30-40% tańsze.

Hala namiotowa: aluminiowa czy stalowa?

Hale stalowe są w porównaniu do hal aluminiowych dużo bardziej wytrzymałe przy tych samych rozmiarach profili. Zwiększona jest również odporność na działanie temperatury. Kolejnym atutem jest cena stali – jest ona niższa w porównaniu do ceny aluminium. Konstrukcje stalowe posiadają niewielki ciężar własny, co sprawia, że są odporne na działanie rozciągania czy sił dynamicznych różnego rodzaju. Dodatkowo, w ich przypadku istnieje możliwość specjalnego przystosowania namiotów do rodzaju prowadzonej w nich działalności (np. zwiększenie ich powierzchni).

Hale stalowe to nasza specjalność! Zapraszamy do zapoznania się z ofertą PS Namioty Halowe.