Jak zabezpieczyć halę namiotową przed ogniem?

Pisaliśmy już na naszej stronie o tym jak uniknąć skraplania się pary wodnej w hali namiotowej. Dziś opowiemy jak uniknąć innego niepożądanego zjawiska jakim jest pożar.

Pożar sprawia, że konstrukcje stalowe osiągają wysokie temperatury w całym przekroju poprzecznym tracąc przy tym swoją nośność. Stanowi to zagrożenie zarówno dla przebywających wewnątrz osób, jak również dla przechowywanych tam towarów i materiałów. Jak przeciwdziałać pojawieniu się zagrożenia pożaru? O tym poniżej.

Metody zabezpieczenia hali namiotowej przed pożarem.

W obszarze ochrony przeciwpożarowej hal namiotowych wyróżnić można dwie podstawowe metody. Metody czynne obejmują wykorzystanie urządzeń takich jak:

  • czujniki,
  • alarmy klapowe,
  • instalacje tryskaczowe,
  • układy gaśnicze.

Układy gaśnicze są rozwiązaniem najczęściej wykorzystywanym w halach namiotowych. Wytwarzają one warstwę piany zmniejszając dostęp tlenu i ochładzając wnętrze. W halach magazynowych montowane są też czasem alarmy klapowe, które pomagają usunąć nadmiar dymu i ciepła z pomieszczenia.

Stosowanie metod biernych w ochronie przeciwpożarowej ma na celu spowolnienie tempa nagrzewania się konstrukcji stalowej poprzez odseparowanie jej elementów od obszarów narażonych na pożar. Wśród biernych sposobów przeciwdziałania pożarom w halach namiotowych występują:

  • izolacje pasywne termicznie (natrysk, okładziny z płyt lub ich połączenie w zabezpieczeniach hybrydowych),
  • izolacje aktywne termicznie (powłoki pęczniejące, powłoki absorpcyjne).

Żeby zminimalizować zagrożenie przeciwpożarowe, w konstrukcji namiotów halowych wykorzystuje się niepalne lub trudnopalne materiały, np. atestowane powłoki PCV, które znacznie dłużej opierają się działaniu ognia. Ponadto w użyciu są również specjalne farby ognioochronne, które pod wpływem wysokiej temperatury pęcznieją tworząc trwałą izolację termiczną opóźniającą wzrost temperatury elementów stalowych.