Użytkowanie hali namiotowej niesie ze sobą konieczność regularnej weryfikacji jej stanu technicznego oraz właściwości użytkowych – między innymi ze względów bezpieczeństwa. Na czym polega przegląd hali namiotowej? Kiedy powinno się go dokonywać? Jakie płyną z niego korzyści? Co obejmuje serwis hali?
Bazując na wieloletnich doświadczeniach w zakresie przeglądów technicznych hal namiotowych odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące konserwacji i serwisu hal namiotowych, ze szczególnym uwzględnieniem obiektów użytkowanych przez cały rok.
Przeglądy hal namiotowych – czy warto?
Pisaliśmy już na naszej stronie o tym jak uporać się z efektem skraplania. Opisane przez nas zabiegi są szczególnie ważne zwłaszcza, gdy wewnątrz namiotu przechowywane są materiały wrażliwe – np. na wilgoć. Z troski o jakość tego typu materiałów warto również zadbać o przegląd konstrukcji, który powinien odbywać się co najmniej raz w roku, najlepiej przed nadejściem zimy. Kontrola sprawności hali namiotowej nie tylko wydłuży jej żywotność, ale również zapewni bezpieczeństwo osobom przebywającym wewnątrz oraz przechowywanym tam produktom. Nie należy się jej obawiać. Regularnie wykonywane przeglądy techniczne hal namiotowych wraz z świadczeniem usług serwisowych sprawiają, że każdy kolejny przegląd to praktycznie formalność, a zarazem pewność, że hala jest sprawna i jeszcze przez długi czas będzie spełniała powierzane jej zadania użytkowe.
Na czym polega przegląd hali namiotowej?
W okresie zimowym hale namiotowe są najbardziej narażone na obciążenia, w związku z czym to właśnie jesienią warto zdecydować się na ich przegląd. W razie wykrycia usterek jest jeszcze czas na ich wyeliminowanie oraz prace konserwacyjne, które udoskonalą konstrukcję, a także serwis hal, który umożliwi wyeliminowanie ewentualnych przecieków i nieszczelności, które mogą wpływać nie tylko na przyspieszoną degradację samej hali namiotowej, ale również bezpieczeństwo magazynowanych w niej materiałów lub przeprowadzanych procesów produkcyjnych. W ramach czynności serwisowych, uprawnione do ich wykonywania osoby sprawdzają między innymi:
- stan powłok PVC, które odpowiadają za odporność konstrukcji na warunki atmosferyczne,
- połączenia śrubowe – ewentualny luz wynikły w trakcie użytkowania na połączeniach może prowadzić nawet do zawalenia się hali, stąd tak ważne jest, by jak najwcześniej wykryć tego usterki np. podczas przeglądu i wyeliminować zagrożenie,
- stan napięcia stężeń ściennych i dachowych – odpowiedzialne za ogólną stateczność hali,
- stan powłoki antykorozyjnej, która jest szczególnie ważna w perspektywie trudnych warunków atmosferycznych, na jakie hala narażona jest w okresie jesienno-zimowym.
Powierzając przegląd hali namiotowej profesjonalistom możemy liczyć na kompleksową obsługę – od weryfikacji stanu technicznego hali, aż po usunięcie ewentualnych usterek i nieprawidłowości oraz przeprowadzenie prac konserwacyjnych, które przedłużą żywotność konstrukcji.